Vertikutácia trávnika

Vertikulácia je odstránenie mŕtvych častí rastlín, predovšetkým listov, ktoré vznikajú ako výsledok prirodzeného rozpadu a kosenia listov trávy, ktoré neboli po kosení odstránené.

Akumulácia mŕtvych rastlinných materiálov bráni rastu rastlín, znižuje prienik vody do pôdy, zachováva živiny v pôde, urýchľuje vývoj chorôb a škodcov na trávniku a zabraňuje rozvoju koreňového systému. Táto operácia sa vykonáva pomocou prevzdušňovačov.

Vytvorenú drážku môžete odstrániť pomocou hrablí s hrotmi, ktoré sú určené na vytiahnutie neživej hmoty z trávy. Toto je však fyzicky veľmi náročná práca a nie je to praktický postup pre majiteľov väčších trávnikov.

Vertikulátor sa používa podobne ako kosačka na trávu, s tým rozdieľom, že má veľa vertikálnych lopatiek namiesto jednej horizontálneho čepele. Tento stroj je určený na rezanie malých drážok na trávniku cez vrchnú vrstvu, čo umožňuje, aby osivo padlo do pôdy. Vertikulárna kosačka má čepielky, ktoré sa zarežú do zeme bez toho, aby poškodzovali zdravú trávu. To rozbíja neživú vrstvu a prináša ju na povrch, aby ju bolo možné ľahko odstraňovať. Preto je vertikulácia vhodná v spojení s dosievaním.

Čím viac pôdu obrábate a vertikulujete, tým lepšie je klíčenie a semiačka sa ľahšie dostávajú do zeme. Takže najlepšie zo všetkých techník na osivo, potom pre tenké a holé trávniky by bolo prevzdušňovanie trávnika najprv, potom vertikut v jednom smere, aplikovať vaše semeno, potom verticut opäť v opačnom smere. To vám dá dobrú semenovú posteľ v usadenom trávniku a prácu semiačka do pôdy.

Odporúčanou technikou zasievania je postup, kde sa najprv aplikuje prevzdušňovanie trávnika (aerácia), následne vertikulácia v jednom smere, aplikovanie semien, potom opäť verticulácia v opačnom smere. To vytvorí dobrú semenovú posteľ v trávniku a umožní semiačku v pôde začať pracovať.

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top