Dosievanie trávnika

Pri renovácii trávnika máte dve možnosti – použiť osivo položiť pás koberca. Vyberajte podľa veľkosti poškodenej plochy. Ak je poškodené nižšie ako ¼ trávnika, bohato si vystačíte s dosievaním.

Pokúste sa prísť na to, prečo a ako bol trávnik poškodený. Mechanicky, či snáď suchom? Je to dôležitá informácia pri výbere nového osiva, aby sa vybralo take, ktoré odolá.

Zahájenie dosievania trávnika analýzou pôdy, je dobrou investíciou.

Ak neurobíte test pôdy, nikdy nebudete úplne presne vedieť, čo potrebuje. Bez testu, možete postupovať vyraďovacou metódou možných potrieb (hnojenie, zalievanie, kosenie).

Vhodné obdobie na dosievanie je vtedy, keď je pôda dostatečne prehriata, aby mohli semená klíčiť a rásť. To znamená, že teplota pôdy musí byť najmenej 10 °C.

Začnite odstránením buriny ručne alebo pomocou herbicidov. To zabráni, aby ostatné druhy rastlín konkurovali vašej novej tráve.

Možnosťou, ako pripraviť pôdu na dosievanie, je extenzívne ju prevzdušniť. Pri prevdušnení ju celú prejdite 3 – 5 krát, aby bola celá plocha riadne prevzdušnená. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak presvdušenie skombimujete s vertikálnym kosením. To zlepší prísun vody semenám a urýchli ich klíčenie.

Na utlačenom távniku je pre vodu a kyslík je vysoko komplikované, aby sa dostali až ku korienkom vysadenej trávy, čo vedie k nedostatočnému a pomalému rastu. Stačenú alebo tvrdú pôdu ošetrite prevzdušňovačom. Je častý ľahko riešiteľný problem. Prevzdušňovač vytvorí otvory v pôde pre vodu a vzduch a vertikálna kosačka s prevzdušňovačom rozdelí trávne sadenice a zanechá za sebou viac sadeníc a hustejší trávnik.

Pokiaľ je váš trávnik v relatívne dobrej kondícii, môžete použiť takú istú trávnu semennú zmes, ktorý ste použili už v minulosti. Ak je trávnik rozšírene poškodený a máte spravený test pôdy, viete na základe týchto informácií vybrať vhodnejšiu odrodu trávy.

Semeno môžete rozosievať ruakami, ale vyššiu rovnomernosť aplikácie semien, je najlepšie použiť sýpací vozík. Niektoré sýpacie vozíky sa dajú pripevniť k prevzdušňovaču.

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top