Renovácia trávnika

Renovácia starého trávnika, vám ušetrí množstvo starostí okolo výsadzby nového trávnika. V niektorých prípadoch je však nutné uvažovať, či nebude lepšie založiť trávnik úplne od začiatku.

Prevzdušňovanie

Aerofikácia je hlboké zarezávanie trávy ku korienkom ostrými disky či nožmi, aby sa lepšie prevzdušnila utužená pôda. Zároveň sa prerezávajú niektoré korienky a to núti trávu viac sa rozrastať do šírky. Aerofikaciou sa zhoršia podmienky pre dvojklíčnolistové buriny, pretože tie majú radšej ťažšie utužené pôdy. A tak vám pomáha pri boji s burinami. Aerofikácia sa vykonáva väčšinou strojovo. Aerofikátor Vám dovezie špecializovaná firma, ktorá sa zaoberá renováciou trávnikov.

Pieskovanie

Pieskovanie je ďalší stupeň renovácie trávnika po aerofikácii. Prerezané otvory sa zasypávajú pieskom kvôli lepšej vzdušnosti a nasiakavosti aerofikovanej pôdy. Piesok do istej miery vyrovnáva menšie nerovnosti na povrchu. Pieskovať sa môže aj u zdravých trávnikov, znižuje sa tým ťažkosť pôdy.

Valcovanie

 • Vaľčovaním sa upravuje rovnosť povrchu. Po zime sa utužuje premrznutá pôda a spevňujú sa sypké pôdy. Váľaním sa tiež zvyšuje kapilárna vsiakavosť kyprých pôd, takže sa vlaha dostáva lepšie ku korienkom.
 • Odstraňovanie machov a burín
 • Machy sú prvým ukazovateľom, že nie je niečo v poriadku. Mach je v trávniku celkom neškodný, ale len do tej doby než sa začne rozrastať a trávnik sa pomaly mení na mach. Najčastejším dôvodom je zadržiavaná vlhkosť a tieň či príliš nízke pH pôdy. Ale aj machov sa možno zbaviť. Na začiatok je treba skúsil vertikutácii a odstrániť mach mechanicky. Ak sa mach naďalej tvorí, musí nastúpiť chémia alebo iné prostriedky. Chémia býva úplne najúčinnejšia a najrýchlejšia.

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top