Pokládka trávnikového koberca

Záhradné služby / Záhradnicke práce / Trávnik / Zakladanie trávnika / Pokládka trávnikového koberca

Na položenie trávnika je potrebných len niekoľko nástrojov: fúrik, hrable, dlhý nôž, lopatka alebo vidlica, lešenárske dosky, záhradná hadica a postrekovač a rezač na trávnik.

Váš nový trávnik bude najlepšie rásť, ak je vaša pôda pripravená takým spôsobom, aby podporila hlboké a rýchle zakorenenie. Pokladaný trávnik potrebuje len štyri faktory: slnečné žiarenie, vzduch, vodu a živiny. Trávne rastliny získavajú tri základné faktory z pôdy: vzduch, vodu a živiny.

Najprv musíte pripraviť pôdu. Kvalita pôdy a jej príprava výrazne ovplyvní kvalitu trávnika. Správna hĺbka pôdy so správnou štruktúrou zabezpečí rovnomerné a hlboké prenikanie trávnych korienkov. Tým bude trávnik odolnejší voči suchu, účinnejšie prijímať vodu a živiny, čo povedie k hustejšiemu trávniku. Hustota trávnika pomáha vytlačiť burinu a poskytne vizuálne atraktívnejší vzhľad. Chudobná pôda na živiny a zlá príprava zeme spôsobia, že sa kvalita távnika časom zhorší.

Príprava

Potrebujete minimálne 100 mm, ideálne 150 mm dobrej pôdy (čím hlbšie, tým lepšie). Pôda by mala byť voľne prekopaná a zbavená povrchových kameňov, hrudiek, iných nečistôt a trvalých burín.

Prekopávanie alebo frézovanie pôdy pred pokládaním trávnika je nevyhnutné. Po tom ako sa pôda prevzdušní by sa mala následne ľahko zhutniť. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je chodiť po celej ploche alebo ju vyvalcovať. Hrablami alebo valcom následne vyrovnajte ornicu a uistite sa, že povrch je rovnomerný.

Trávnik

Trávnik sa pokladá pozdĺž rovnej hrany. Trávnaté dielce sa prikladajú tesne od jedného konca trávnatej pokládky ku ďaľšiemu koncu. Na novo položené trávnaté plochy sa pokladajú lešenárske dosky na ktorých je možné kráčať a stáť.

Položené valy trávy sa pritláčajú doskou, valcom, alebo hrablami, aby sa zabezpečil dobrý kontakt medzi trávnikom a pôdou.

Tráva sa vždy pritláča smerom k spoju; nikdy ju neťahajte potiahnutím. Akékoľvek zostávajúce trhliny medzi jednotlivými kusmi položeného trávnika môžu byť vyplnené ľahkou zeminou.

Trávnik možno jednoducho vystrihnúť pomocou dlhého noža, alebo trávnikovou rezačkou podľa potreby a tvaru pozemku.

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top