Zakladanie trávnika

Záhradné služby / Záhradnicke práce / Trávnik / Zakladanie trávnika

Nemusíte byť záhradným architektom, aby ste mohli mať svoj zelený koberec. Či už zvolíte zakladanie trávnika zo semien alebo pokládkou koberca, všetko začína u správneho plánovania a dobrej pôdy.

Vyberte si trávu, ktorá je pre vašu oblasť najlepšia

V závislosti od toho, kde žijete, budete mať viac šťastia s niektorými druhmi trávy ako s inými. Trávy spadajú do dvoch základných kategórií: teplomilná a chladnomilná.

Teplomilné trávy budú môcť prežiť horúce leto a majú tendenciu sa dobre rozrastať v južných oblastiach Slovenska.

Chladnomilné trávy zvládajú oveľa lepšie nízke teploty. Vedia tolerovať teploty mrazu aj určitú mieru sucha. Nečakajte však, že prežijú horúčavy 4 týždne bez vody.

Správne zvolte termín výsevu. Ak si vyberiete teplomilnú trávu, vysádzajte ju koncom jary. Ak si vyberiete chladnomilnú odrodu, do výsadzby sa pustite koncom leta alebo začiatkom jesene.

Pri pokladaní trávnikového koberca, na ročnom období až tam nezáleží, aj keď v extrémne horúcich dňoch už môže byť príliš horúco a treba pracovať rýchlo aby rolky trávneho koberca neoschli a neprehrievali sa.

Otestujte svoju pôdu

Než začnete zakladať trávnik, je dobré sa uistiť že vaša pôda je v dobrom stave. Testovanie pôdy vám poskytne predstavu o tom, koľko hnojív a aký ich druh môžete použiť.

Pripravte pôdu

Toto je kľúčový krok. Príprava pôdy je najdôležitejšou súčasťou zdravého rastu trávnikov. Cieľom je pôdu prevzdušniť, zabezpečiť aby bola bohatá na organickú hmotu a schopná udržať vlhkosť ale myslite zároveň na to že tráva má rada pôdy priepustné. Do ťažších pôd preto bez obáv primiešavame piesok.

 • Vyčistite plochu od burín, skál a koreňov. Drastickejšia metóda je použiť postrek (herbicíd), aby ste sa buriny zbavili úplne a pohodlne.
 • Pôdu upravte kultivátorom alebo frézou a odstránte všetky nežiadúce rastliny.
 • Povrch pôdy vyrovnajte hrablami a valcom, aby vám na trávniku nevznikali hrboly a nerovnosti.
 • Teraz sa musíte rozhodnúť, či trávu budete siať, alebo popožíte hotový trávnik. Pokladanie trávnika je o niečo drahšie, avšak umožní vám mať svoj zelený koberec okamžite.

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top