Kosenie trávy

Kosenie je jedna z najbežnejších záhradníckych prác, ktorú si zväčša majitelia záhrad zabezpečujú spojpomocne. Pri väčších plochách však už prichádza do úvahy aj využitie profesionálov, ktorí majú system a mechanizáciu prispôsobenú na velké plochy a tiež priestor pre vysokú časovú náročnosť údržby. Poskytujeme kosenie rôznych druhov trávnikov a velkostí pozemkov. Ak sa o Váš trávnik stíhate starať sami a stačia Vám zatial rady ako správne kosiť, čítajte ďalej.

Kosenie trávy, alebo trávniku správnym spôsobom je jednou z najdôležitejších činností pre udržiavanie vášho trávnika zdravého. Trávy, tak ako väčšina rastlín, ktoré keď sú zvrchu pristrihované, začínajú rásť do šírky. Kosením sa rozvetvujú (odnožujú) a stávajú sa hustejšie, čo mení tisíce jednotlivých trávnych stebiel na tesne tkaný trávnik alebo trávnik – zelený koberec. Ak by ste vôbec nekosili, váš dvor by pripomínal viac prériu ako trávnik s riedko rastúcimi vysokými steblami trávy.

Samotný akt kosenia nie je to, čo spôsobí, že trávnik vyzerá dobre. Výška kosenia a frekvencia kosenia určujú, ako zdravý a krásny trávnik bude.

Výška trávy pre kosenie:

Štandardná výška okrasného trávnika je zhruba 3 – 4 cm. Pri velkých horúčavách a suchu je lepšie nechať trávu mierne vyššiu, v chladnom počasí si môžete dovoliť trávnik pristrihnúť na kratšie.

Dodržujte pravidlo jednej tretiny. Ak chcete mať krásny trávnik nekoste viac ako jednu tretinu výšky listu trávy. Ani ak tráva začne rásť “ako huby po daždi” kvôli vlhkému počasiu alebo vášmu zaneprázdnenému životu, nekoste viac ako jednu tretinu stebla. Opakujte kosenie častejšie, aby ste ho skrátili opäť o tretinu.

Pri novo založenom trávniku (výsevom) čakáme kým je výška vyklíčenej trávy cca 10 cm a prvým kosením ju skracujeme na polovicu.

Pravidlá:

 • Poznajte svoje zariadenie – Prečítajte si návod na obsluhu. Zoznámte sa so všetkými bezpečnostnými prvkami a neodpojujte žiadnu z nich. Majte všetky matice a skrutky správne utiahnuté.
 • Pred kosením skontrolujte trávnik a noste správne oblečenie. Vyzdvihnite všetky kamene alebo úlomky. Pevné topánky a dlhé nohavice poskytujú najlepšiu ochranu pred odlietajúcimi predmetami. Najmä pri kosení krovinorezom je dôležitá ochrana očí pracpovnými okuliarmi.
 • Buďte opatrní na kopcoch – Strmé svahy sú vždy nebezpečné, pretože kosačka sa môže preklopiť alebo vyhnúť kontrole.

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top