Údržba trávnika

Naše nároky na kvalitu a vzhlad trávnika určujú aj to ako intenzívna bude musieť byť naša údržba. Ak je pre Vás dôležitý ideálne zastrihnutý, stale zelený a hustý trávnik, strávite jeho údržbou podstatne viac času. Ak Vám neprekážajú v trávniku aj iné byliny, prípadne nepotrebujete dokonale jednotný a hustý koberec, môžete čas strávený jeho úpravou využiť aj inak.

O intentzívnej starostlivosti o trávnik je informácií všade dostatok, preto v tejto kapitole popíšeme tipy ako robiť údržbu trávnika pre menej náročných.

Pre nové trávniky: Od počiatku sa zamerajte na vytvorenie trávnika s nízkou potrebou údržby. Začnite druhovým zložením trávnej zmesy a vyberte takú, ktorá je najlepšie prispôsobená vašej oblasti, mikroklíme a tomu, na čo chcete trávnik využívať.

Naštudujte si možnosti založenia trávnika a zistite, ktoré z nich budú najlepšie zodpovedať vášej predstave a rozpočtu. Napr. investícia do závlahy je tiež forma ktorou znížite potrebu Vašeho času pri údržbe. Jej správne nastavenie tiež ovplyvní údržbový režim. Zalievajte väčším množstvom vody aby sa voda dostala aj do nižších vrstiev pôdy, umožní Vám to znížiť frekvenciu zalievania a nakoniec aj spotrebu vody.

Pre existujúce trávniky: Pri existujúcich trávnikoch obohaťte o živiny ochudobnenú pôdu opakovaným prevzdušňovaním alebo hnojením. Čím výživnejšia pôda, tým lepšie tráva prosperuje, ale zároveň ju treba častejšie kosiť. V pôde chudobnejšej na živiny, budú viac prosperovať iné rastliny (ďateliny, lúčne kvety a buriny).

Všeobecné tipy: Zavlažujte skoro ráno, keď nefúka silný vietor a teploty dňa sú najnižšie. Pri zalievaní použite take množstvo vody, ktoré bude môcť hlboko nasiaknuť do zeme. Pomôžete tak trávniku aj počas obdobia sucha a horúčav. Ak sú však nepriaznivé podmienky pretrvávajúce alebo je zavlažovanie z nejakého dôvodu obmedzené, nechajte trávnik prejsť do spiacej fázy. Keď začnú klesať vonkajšie teploty a a pribudnú dažde, váš trávnik sa rýchlo obnoví.

Koste pravideľne podľa pravidla jednej tretiny tj. odstráňujte len jednu tretinu listu trávy a odrezky nechávajte na trávniku, aby ste poskytli trávniku živiny.

Hnojiť treba v tedy, keď tráva dokáže najlepšie využiť živiny – počas chladnej časti jary a neskoro na jeseň. Pre teplomilné trávniky možete, hnojiť aj na vrchole vegetačného obdobia počas leta. Použite hnojivá s aspoň polovicou dusíka s pomalým uvoľňovaním.

Pri správnej starostlivosti o trávnik s nízkymi nárokmi na údržbu nebude potrebné realizovať mnohé úkony intenzívnej údržby ako postrekovanie insekticídmi, herbicídmi a fungicídmi. Tiež znížite potrebu kosenia

Naše služby

 • Vertikálne záhrady
 • Arboristika
 • Záhradnicke práce
 • Zavlažovacie systémy
 • Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Kontakt

  Verve Facility Services, s.r.o.
  Lazaretská 3/A,
  811 08 Bratislava

  +421 908 602 151
  +421 949 012 832

  info@vervegarden.eu

  Top